Egzaminy tuż .. tuż jak poradzić sobie ze stresem?





Sposoby radzenia sobie ze stresem

Jakie choroby powoduje chroniczny stres? Wpływ silnego stresu ma ...Technikami radzenia sobie ze stresem nazywamy wszystkie metody, które wykorzystujemy, aby jak najlepiej poradzić sobie z trudną, stresującą sytuacją. Psychologowie wyróżniają dwa główne typy sposobów radzenia sobie ze stresem: skoncentrowane na problemie i skoncentrowane na emocjach. Sposoby radzenia sobie ze stresem skoncentrowane na problemie polegają na tym, aby jak najlepiej rozpracować problem, z którym musimy się zmierzyć, poszukać możliwych rozwiązań i wybrać to, które wydaje nam się najlepsze. Mogą nam w tym pomóc bliskie nam osoby: rodzice, przyjaciele. To z nimi możemy rozmawiać i szukać rozwiązania, prosić o radę, czy wsparcie z ich strony. Sposoby radzenia sobie ze stresem skoncentrowane na emocjach polegają na tym, że zamiast na samym problemie, skupiamy się na tym, aby poradzić sobie z emocjami, jakie odczuwamy, np. ze strachem, smutkiem czy ze złością. Innymi słowy, chodzi o to, aby się uspokoić. Bardzo przydatne są tutaj techniki relaksacyjne.

Techniki relaksacyjne

Technikami relaksacyjnymi nazywamy ćwiczenia, które sprawiają, że jesteśmy w stanie się uspokoić,
opanować i odprężyć, głównie poprzez uspokojenie i wyrównanie oddechu oraz odprężenie mięśni.
  1. Podstawową techniką relaksacyjną są ćwiczenia oddechowe – bardzo powoli i spokojne nabieramy powietrza nosem, po czym bardzo spokojnie i bardzo powoli wypuszczamy je ustami. Powtarzamy kilka razy. 
  2. Dobrą metodą na rozluźnienie mięśni jest ćwiczenie polegające na napinaniu na kilka sekund całych partii mięśni i ich rozluźnianie – napinamy mięśnie brzucha, czekamy kilka sekund, puszczamy. Podobnie robimy z mięśniami ud, łydek, dłoni (zaciskamy dłonie w pięść).

Jak radzić sobie ze stresem?
Usiądź wygodnie na krześle (lub leżą na karimatach, dywanie z zamkniętymi oczami, słuchaj spokojnej, relaksacyjnej muzyki.
Wyobraź sobie sytuacje siedzenie na plaży o zachodzie słońca, przesypywanie piasku w
rękach, słuchanie szumu fal.

Wizualizacja
  • Technika relaksacyjna, polegająca na wyobrażaniu sobie różnych przyjemnych obrazów przy jednoczesnym słuchaniu spokojnej muzyki. Można to robić samodzielnie lub słuchając głosu prowadzącego. Wizualizację należy zawsze wykonywać w wygodnej pozycji ciała, najlepiej na leżąco.
Linki do przykładowej muzyki, którą możesz włączyć w trakcie ćwiczenia wizualizacji:







Zachód słońca nad morzem [ZDJĘCIE DNIA] - Super Express           Połóż się lub siądź tak, aby było Ci wygodnie. Zamknij oczy. Weź bardzo powolny wdech, pamiętaj, żeby nabierać powietrze nosem. Bardzo powoli wypuść powietrze ustami. I jeszcze raz: weź głęboki, powolny wdech nosem, wypuść powietrze ustami. I jeszcze raz: głęboki wdech. I wydech. Wdech i wydech. Wyobraź sobie, że leżysz na plaży. Na plaży poza Tobą nie ma nikogo. Jesteś tylko Ty. Wyobraź sobie, że dotykasz piasku. Przesypujesz go między palcami. Rysujesz palcami po piasku. Wyobraź sobie, że bierzesz piasek w dłonie i go przesypujesz. Jest bardzo cicho i spokojnie. Świeci słońce, ale nie jest gorąco. Wieje przyjemna, lekka morska bryza. Słyszysz szum wody. Słyszysz, jak fale delikatnie rozbijają się o brzeg. Z oddali dobiegają Cię odgłosy mew. Czujesz, jak wiatr delikatnie owiewa Ci twarz. Czujesz ciepło, które daje słońce. Jeszcze raz weź do ręki piasek. Przesypuj go między palcami. Weź bardzo powolny wdech, pamiętaj, żeby nabierać powietrze nosem. Bardzo powoli wypuść powietrze ustami. I jeszcze raz: weź głęboki, powolny wdech nosem, wypuść powietrze ustami. I jeszcze raz: głęboki
wdech. I wydech. Wdech i wydech.
Powoli otwórz oczy i wróć do nas.

źródło: uniwersytetdzieci.pl


Dbajcie o siebie :)

pedagog
Karolina Ptasińska



Komentarze